Druk solwentowy ma wiele zalet: jest odporny na odbarwienia, wodę i ścieranie, nie wymaga laminowania, doskonale sprawdza się przy materiałach wielkoformatowych itd. Przygotowane wydruki wymagają jednak suszenia. W jaki sposób odbywa się ten proces i jaka jest jego rola? Dowiesz się tego, czytając dalszą część naszego wpisu.
Suszenie wydruków solwentowych
Produkcja wydruków wielkoformatowych polega na nakładaniu specjalnych farb na materiałach o zwiększonym formacie. Ze względu na swoje rozmiary wymagają one znacznie więcej czasu na wyschnięcie. Podczas tego procesu bardzo ważne jest, aby przeciwdziałać powstawaniu zacieków. Wszelkie błędy popełnione na etapie suszenia mogą bezpośrednio obniżyć jakość wydruków. Dlatego właśnie zastosowanie znajdują specjalne suszarki do wydruków. Są to urządzenia, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej profesjonalnej drukarni specjalizującej się w wydrukach solwentowych.
Znaczenie suszarek do mediów
Suszarki do mediów doskonale sprawdzają się w przypadku wydruków solwentowych wielkoformatowych. Zapewniają szeroki zakres pracy i błyskawicznie się nagrzewają (czas nagrzewania lamp to tylko 2-3 sekundy), co znacząco skraca czas suszenia wydruków. Materiały są gotowe znacznie szybciej i wyróżniają się oczekiwaną jakością. Dzięki nim można uniknąć często występującego problemu wilgoci na wydrukach. Działanie tych urządzeń polega na podgrzewaniu powierzchni wydruku. Wentylatory dodatkowo przyspieszają cały proces.
Obsługa suszarek do mediów jest bardzo prosta. Urządzenie wystarczy ustawić bezpośrednio pod wydrukiem schodzącym ze stołu drukarki w kierunku nawijarki. Promiennik emituje źródło ciepła o stałej temperaturze, które kierowane jest w stronę wydruków. System wentylatorów wytwarza pęd powietrza. Za sprawą możliwości regulacji można dostosować temperaturę do własnych potrzeb, wielkości wydruku i pomieszczenia, w jakim suszarka się znajduje.
Jesteś zainteresowany suszarką do mediów? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą i kontaktu z naszą firmą.