Ploter jest to komputerowe urządzenie peryferyjne, które umożliwia pracę z dużymi, płaskimi powierzchniami. Za jego pomocą można przygotować wielkoformatowe grafiki, obrazki, rysunki, mapy czy wizualizacje. Jakie są rodzaje tego urządzenia i gdzie się je używa?
Charakterystyka plotera tnącego
Plotery to grupa urządzeń o podobnym działaniu, za pomocą których można grawerować, znakować, kreślić i wycinać różnego rodzaju wzory. Jednym z rodzajów jest ploter tnący, który służy do nacinania i wycinania kształtów w miękkich arkuszach. Głowica wyposażona w ostrze przesuwa się po powierzchni materiału według wprowadzonych do komputera ustawień. Odpowiada ona za prawidłowy nacisk noża. Powierzchnie robocze ploterów mają różne wymiary, dzięki czemu na poszczególnych urządzeniach można wycinać kształty o innych wielkościach. Współczesne urządzenia są przystosowane do tworzyw o średniej, a także wysokiej twardości. Wymienne narzędzia zwiększają zakres stosowania. Zamiana noża na pisak umożliwia pracę w formie kreślenia grafiki wektorowej.
Podział ploterów tnących
Plotery tnące różnią się pod względem budowy. Do arkuszy ułożonych na płaskiej powierzchni, w których głowica przesuwa się wzdłuż osi X i Y stosuje się plotery płaskie. Silnik skokowy porusza głowice w dwóch wymiarach. Z kolei plotery rolkowe, zwane także bębnowymi, używa się do arkuszy o większych powierzchniach. Rolka przesuwa materiał wzdłuż osi Y, natomiast głowica porusza się na osi bębna X. W zestawieniu obu tych urządzeń większą precyzję przeważnie wykazują plotery płaskie, jednak nie są tak wygodne przy cięciu długich powierzchniach jak wstęgi. Szerokość rolki, która ogranicza jeden z wymiarów, dochodzi do kilku metrów, przy czym drugi wymiar materiału może być o wiele dłuższy. Odmianą ploterów tnących są urządzenia frezująco-tnące, które wycinają kształty za pomocą frezów.
Przykłady zastosowania
Plotery tnące są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle drukarskim. Wraz z ploterami drukującymi używa się ich np. do produkcji materiałów reklamowych. Jednak oprócz papieru można w nich przycinać folie polimerowe, mylar, winyl oraz inne materiały. Ze skór i tkanin wycinana się elementy ubrań oraz części składowe butów. Z folii flock i flex w ploterze tworzy się tzw. prasowanki w postaci logo, napisów i numerów, które następnie nakłada się na koszulki, czapki, spodenki itp. Plotery tnące używa się w dekoratorstwie przy konfekcjonowaniu tapet i produkcji elementów dekoracyjnych na foliach samoprzylepnych. Służą także do przygotowywania szablonów, które następnie wykorzystywane są w obróbce twardszych materiałów. W odpowiednich maszynach kształty można wycinać także w trzech wymiarach w twardszych materiałach, np. w styropianie.