Plotery znajdują zastosowanie w profesjonalnych drukarniach, gdzie potrzebne są urządzenia, na których można drukować i obrabiać duże projekty. Wyróżnia się plotery drukujące, tnące i grawerujące. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie trzeba trwale zadrukować i wykończyć materiał, którego nie można umieścić w zwykłej drukarce – ze względu na jego rozmiary lub fakturę.
Ploter – charakterystyka
Plotery służą do drukowania lub cięcia wydruków wielkoformatowych, czyli takich, które mierzą nawet kilka metrów. Ploter może drukować na różnych rodzajach papieru lub innych materiałach. Zależnie od modelu urządzenia, wykorzystuje się materiał w formie rolek lub płaskich arkuszy. Plotery zazwyczaj obsługują dwie rolki – na jednej drukują, a drugą, z gotowym wydrukiem, od razu zwijają. Maszyny drukujące na płasko przeznaczone są do grubszych materiałów, których nie da się zwinąć.
Plotery to zaawansowane urządzenia, które oferują lepszą jakość wydruku niż standardowe drukarki oraz z dużą dokładnością przenoszą kolory na zadrukowywany materiał. Dostępne są urządzenia atramentowe, tuszowe i laserowe. Plotery wykorzystujące specjalną technologię drukowania opartą na „pisakach”, wykonują specyficzny rysunek liniowy, który charakteryzuje się dużą precyzją. Dużą zaletą ploterów jest to, że można w nich drukować, ciąć lub grawerować kolejno wiele egzemplarzy, bez obawy o zmianę parametrów i obniżenie jakości.
Zastosowanie ploterów
Plotery wykorzystywane są w drukarniach zajmujących się wydrukami reklamowymi, np. banerami i plakatami. Za pomocą ploterów można przygotować różne materiały marketingowe, takie jak naklejki, standy tekturowe itp. Używa się ich również do drukowania skomplikowanych projektów architektonicznych, instalacyjnych oraz rysunków technicznych, a także map. Plotery używane są również przez fotografów do wydruku wielkoformatowych fotografii. Dzięki ploterom można nanosić trwałe i szczegółowe grafiki na tkaniny – zarówno mniejsze, jak ubrania, jak i większe, jak np. elementy wystroju wnętrz.