Plotery drukujące umożliwiają tworzenie wysokiej jakości wydruków cyfrowych, w tym wielkoformatowych. Przeznaczone są do zastosowania przy realizacji najbardziej wymagających projektów. W naszej ofercie dostępne są profesjonalne urządzenia marki Roland, które wykorzystują nowoczesne technologie drukarskie, gwarantując niezawodną wydajność. Sprzęt tego producenta ze względu na swoje parametry jest obecnie coraz częściej wykorzystywany m.in. przez komercyjne drukarnie reklamowe.
W tym artykule skupimy się nieco na budowie ploterów drukujących, przedstawiając ich podstawowe elementy konstrukcyjne.
Budowa plotera — najważniejsze informacje
Standardowo ploter zbudowany jest z podstawowych zespołów:
- układ sterujący,
- wózek z pisakiem i głowicą natryskującą,
- napęd wózka,
- zespół przesuwu papieru,
- magazynek pisaków i zespół wymiany pisaków.
Oczywiście poszczególne zespoły składają się z podzespołów, odpowiedzialnych za wykonywanie określonych funkcji plotera.
Najważniejsze parametry plotera drukującego
Budowa plotera w znacznym stopniu ma wpływ na parametry urządzenia drukującego. Na etapie wyboru warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii z tego zakresu, które będą mieć wpływ na późniejszą pracę. Zaliczamy do nich m.in.:
- wielkość zbiornika z atramentami (większe pojemności pozwalają obniżyć koszty druku),
- ilość dostępnych mediów, np. papier, folia, płótno itp. (konstrukcja urządzenia wpływa na zakres obsługiwanych przez niego podkładów),
- szybkość druku (ma bezpośredni wpływ na wydajność urządzenia),
- rozdzielczość druku (jeśli poszukujesz urządzenia do realizacji wysokiej jakości wydruków, ten parametr będzie jednym z najważniejszych).
Opcjonalne wyposażenie ploterów drukujących
Ploter realizuje podstawowe zadania z zakresu druku wielkoformatowego. Można jednak znacząco rozwinąć jego możliwości, wyposażając go w opcjonalne elementy. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- druga rolka na papierze: to przydatne rozwiązanie, jeśli drukujemy duże ilości prac. Aby zredukować do minimum częstotliwość ich wymiany, można zastosować dłuższe rolki na papier,
- stacker, czyli kosz odbierający wydruki z plotera (taca odbiorcza).
- skaner wielkoformatowy — to rozwiązanie przydatne w biurach projektowych czy graficznych, gdy wiele wydruków wymaga digitalizacji do celów archiwalnych.