Ploter to komputerowe urządzenie peryferyjne, które umożliwia zapisywanie różnych informacji na dużych i płaskich materiałach drukarskich. Dzięki ich zastosowaniu można nie tylko nanieść na taką powierzchnię obraz, ale także powycinać w niej wzory lub poddać ją procesowi grawerowania. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się najnowszym ploterom eco – solwentowym.
Gdzie są najczęściej wykorzystywane plotery?
Plotery to urządzenia, które są najczęściej wykorzystywane w drukarniach, branży poligraficznej oraz reklamowej. Są także chętnie używane przez architektów, którzy dzięki nim mogą nanosić na papier nawet bardzo duże mapy i plany, a także schematy różnych instalacji. Doceniają je również pracownicy pracowni grafiki komputerowej i klasycznej.
Czym są plotery eco – solwentowe?
Są to nowe plotery, które do realizowania wydruków wykorzystują przyjazny dla środowiska naturalnego atrament eco – solwentowy. Taki atrament charakteryzuje się cechami podobnymi do klasycznych atramentów solwentowych, a więc jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Jego wielką zaletą jest brak cykloheksanonu, który jest substancją o nieprzyjemnym zapachu, a ponadto szkodliwą dla ludzkiego zdrowia. Dzięki temu ploter eco – solwentowy może pracować w pomieszczeniu pozbawionym dodatkowych systemów mechanicznej wentylacji umieszczonych bezpośrednio nad drukarką. Plotery tego typu muszą być wyposażone w specjalne głowice piezoelektryczne, ponieważ tradycyjne głowice termiczne nie radzą sobie z atramentem tego rodzaju. Decydując się na ploter eco – solwentowy, będziemy mogli nanosić druk na różne rodzaje mediów (np. papier, folie winylowe i polipropylenowe, bannery i backlity).
Jaka jest jakość wydruków na ploterach eco – solwentowych?
Wydruki wykonane na ploterach eco – solwentowych charakteryzują się doskonałą jakością i zaskakującą dokładnością. Ich kolorystyka jest nasycona i żywa, a krycie kolorem precyzyjne i równomierne. Wydruki z ploterów eco – solwentowych są porównywalne jakościowo do tych, które powstały na drukarkach z atramentem wodnym.