W urządzeniach drukujących głowica odpowiada za przenoszenie atramentu — kropla po kropli — na powierzchnię. Proces ten może być realizowany dwoma metodami, które wymagają zastosowania odmiennych typów głowic — piezoelektrycznej lub termicznej. Jakie są różnice między nimi? Dowiesz się w dalszej części wpisu.
Co wyróżnia głowicę piezoelektryczną?
W drukarkach atramentowych wykorzystujących głowice piezoelektryczne istotną rolę odgrywają kryształy piezoelektryczne. Pod wpływem napięcia elektrycznego kryształy zmieniają swoje kształty (wyginają się), następuje zmniejszenie objętości komory poprzez nacisk na membranę, co prowadzi do przenoszenia tuszu przez kanały dyszy. Krople tuszu pod ciśnieniem rozpryskują na powierzchni poddanej drukowaniu. Ten rodzaj głowic drukujących działa więc na zasadzie mechanicznej. Są one bardzo trwałe. Jedynym problemem, do którego może dochodzić w ich przypadku, to zatkanie lub zasychanie tuszu w dyszach. Dysze przystosowane są do wystrzeliwania kropli tuszu w trzech wielkościach, przy czym w przypadku drukowania profesjonalnych i wysokiej jakości materiałów stosowane są najmniejsze krople.
Czym charakteryzuje się głowica termiczna?
Głowice termiczne również rozsypują atrament na powierzchni przy pomocy dysz, jednak specyfika ich działania jest nieco inna niż w powyżej opisanym przypadku. W kanałach dysz występują elementy termoczułe, które po wytworzeniu napięcia elektrycznego błyskawicznie rozgrzewają się do temperatury nawet 300°C, nanosząc atrament na powierzchnię. Wszystko trwa w zaledwie kilkuset mikrosekund, zatem ich działanie jest wyjątkowo szybkie. Wystrzeliwanie atramentu w metodzie termicznej następuje jednak w nieco bardziej przypadkowym momencie niż w głowicach piezoelektrycznych. To właśnie między innymi dlatego głowice termiczne nie mogą aplikować kropel z tak dużą częstotliwością, jak piezoelektryczne. Głowice termiczne występują powszechnie zarówno w drukarkach profesjonalnych, jak i biurowych oraz przeznaczonych do użytku domowego. Zapewniają wyjątkowo precyzyjny druk, pozwalając na tworzenie różnych odcieni.